smolka.sk, s.r.o.

Obrazové lišty, blondelové rámy, maliarské šepsované plátno, pasparty, obrazové očká, galerijný závesný systém, stroje a príslušenstvo pre rámovanie

Anketa

Poznáte alebo ste sa už stretli s obrazovým závesným systémom?
 

QR code

Maliarske šepsované plátna
Maliarske šepsované plátno, smolka.sk Maliarske šepsované plátno, smolka.sk

Napnuté maliarske šepsované plátno pozostáva z týchto troch hlavných častí:

Drevený klinový rám

Klinový rám, na ktorý sa napína plátno, bol pre maľbu objavený až v 18.storočí. Dnes je tento rám všeobecne rozšírený a známy. Na rám plátna sú kladené osobitné požiadavky ako sú pevnosť, stálosť, odolnosť voči zmene klimatických podmienok, funkčnosť a taktiež aj estetika.    
V našich výrobkoch preferujeme osvedčené borovicové drevo, pretože v porovnaní s inými ihličnatými drevinami má v európskych klimatických podmienkach niekoľko výhod. Ako ďalšia alternatíva sa dá na požiadanie použiť drevo smrekové.    
Borovicové drevo má vyššiu hustotu, čím sa stáva pevnejším, je v porovnaní s ostatnými ihličnatými drevinami „mastnejšie“, takže má vyššiu odolnosť voči zmene vlhkosti prostredia a nedochádza tým u neho k výraznejšej deformácii.    
Tvar klinového rámu je pre obraz mimoriadne dôležitý. Lišta musí mať taký tvar, aby sa napnuté plátno nedotýkalo plochy lišty. Priečky rámu musia byť takisto posunuté dozadu, aby sa nedotýkali plátna. Hrany na vnútornom obvode rámu majú byť zaoblené. Keby sa plátno dotýkalo plochy rámu, otlačili by sa po čase vnútorné hrany líšt a na obraze by sa to nepríjemne prejavilo.

Lišta s plátnom

Na naše rámy používame nadštandardné hrubšie drevené lišty hrubé 20 mm a široké až 40 mm. Na vystuženie rámu potom stačí použiť priečky až od rozmerov rámu nad 900 mm. Akonáhle presiahne jeden rozmer rámu 900 mm je do rámu vsunutá priečka. V prípade, že obidve strany presiahnu veľkosť 900 mm je do rámu vsunutý kríž.     
Pre náročnejších umelcov ponúkame takzvané duplované rámy so šepsovaným plátnom. Tieto rámy odporúčame predovšetkým pri väčších rozmeroch, pretože sú oveľa stabilnejšie. Pri týchto rámoch ide vlastne o spojenie dvoch klasických napínacích líšt, otočených k sebe chrbtom a spojených klincami.

 

Duplovaný rám s plátnom
Ľanové plátno

Čo sa týka plátna naťahovaného na napínacie lišty, uprednostňujeme výhradne ľanové plátno rôznych druhov a výrobcov, pretože ľan, ako podklad pre olejové a akrylové maľby ponúka vyššiu kvalitu v porovnaní s ostatnými plátnami (napr. bavlnené plátno) a to po akejkoľvek stránke. Prečo ?    
Ľanové plátno má oveľa dlhšiu životnosť a to vďaka pevnejšiemu tkaniu a dlhodobej stálosti ľanu ako suroviny. Vďaka svojej veľkej pevnosti a charakteristickej štruktúre tkania je ľanové plátno už niekoľko storočí najpreferovanejším podkladom pre profesionálnych ale aj amatérskych maliarov. Napokon vďaka svojej životnosti dodáva obrazom vyššiu hodnotu, ktorá sa prenáša predovšetkým do obrazov tých maliarov, ktorým záleží aj na dlhodobej životnosti svojich obrazov.    
Nami používané ľanové plátno má mimoriadne vhodnú zrážanlivosť. Po natiahnutí surového plátna na napínacie lišty a následnej povrchovej úprave sa plátno primerane dopne a vytvorí tak mimoriadne pružný podklad pre maľbu. V tomto je podstatný rozdiel, pretože už upravené a našepsované plátno natiahnuté na napínacie lišty sa nedokáže dopnúť a plátno tak ostáva voľné, prípadne zvlnené a častokrát aj s popraskaným šepsom.    
Plátno je na rám ručne naťahované a uchytené je čalúnickými klinčekmi zo zadnej strany rámu, takže pri zavesení napnutého plátna (aj bez rámu alebo ozdobných líšt) na stenu sú tieto klinčeky úplne neviditeľné.

Šeps - povrchový náter

Pred samotným nanášaním šepsu na plátno je nutné toto naželatínovať. Želatínový náter ostáva na povrchu plátna a tvorí pružnú blanu, ktorá uzatvára póry plátna a zabraňuje, aby sa do nich vsakovali mastné nátery. Pretože záleží predovšetkým na pružnosti tejto vrstvy, či maľba časom nepopraská, používame len tú najkvalitnejšiu želatínu.    
Na správne naželatínované plátno môžeme nanášať všetky druhy náterov : olejový, emulzný alebo kombinovaný. Treba však podotknúť, že žiadny náter, nech je akýkoľvek pružný a vláčny, nezaručí maľbe na plátne takú stálosť ako má maľba na pevnej podložke.    
Na povrchovú úpravu napnutého ľanového plátna používame rodinný recept „šepsu“ pochádzajúci od profesora Bohuslava SLÁNSKÉHO. Korene tohto receptu siahajú až do 19. storočia. Pretože v tomto recepte sú prirodzené oleje, prípadne fermeže nahradené polymerovaným olejom, tento „šeps“ zabezpečuje vynikajúcu farbostálosť obrazu na mimoriadne dlhé obdobie. Náter nemá tendenciu žltnúť tak, ako keď sa použije prirodzený olej alebo nebodaj fermež. Tento výnimočný “šeps“ je vyrobený z čisto prírodných látok a neobsahuje žiadne chemické a konzervačné látky.

 

Tento výrobok je pripravený k okamžitému použitiu, nepotrebuje žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu a je dostupný v širokej škále rozmerov. Maliarske šepsované plátno je vyrobené z čisto prírodných materiálov, vo výrobnom procese nie sú použité žiadne umelé konzervačné látky. Výrobok je plne recyklovateľný.

 

 

 

 

Hľadať výraz